بیوتکنولوژی کاربردی چیست؟

بخش بیوتکنولوژی با معرفی محصولات بیوویتا

مدیریت محترم،منابع انرژی محدود و افزایش قیمت آن ارزش برخی دورریز ها را افزایش داده است، از جمله روشهای کنترل و مهار هزینه ها،تمرکز بر بازیافت است. اغلب صنایع در بخش تصفیه فاضلاب صنعتی با مشکلات آلودگی های پساب و عدم اخذ تاییدیه زیست محیطی برای تخلیه پساب و متعاقب آن جرائم سنگین مواجه اند. کاربری دانش های به روز می توان راهبری تصفیه فاضلاب را با سهولت همراه سازد و کارخانجات را از مشکلات تخلیه پساب رها سازد و استفاده مجدد را در برنامه قرار دهد . دانش بیوتکنولوژی و کاربرد آن در بهینه سازی پساب خروجی تصفیه خانه های فاضلاب مدتی است که از طریق این شرکت در خدمت صنایع ایران قرار گرفته است. کاربری مواد بیوویتا ، که محصولاتی ویژه برای کاهش میزان BOD , COD تا 95 – 90 درصد می باشد منجر به تولید پسابی با کیفیت مطلوب میگردد که می تواند به بازیافت آب و کاربری مجدد آن بیانجامد و مشکلات آن مدیریت را در کنترل هزینه های احتمالی ناشی از جرائم زیست محیطی و تامین آب برای مصارف عمومی همراهی نماید، در ادامه اتواع این محصولات معرفی میگردد:

بیوویتا ( زیستا) با قابلیت بهینه سازی سیستمهای تصفیه فاضلاب شهری – بهداشتی

بیوویتا ( زیپاک ) با کاربرد در بهینه سازی سیستمهای تصفیه فاضلاب صنعتی

بیوویتا ( زیوار ) با کاربرد در بهینه سازی دریاچه های طبیعی مصنوعی – دریاچه های پشت سد – آبگیرها و…

بيوويتا (GRS) با کاربرد در تصفیه پسابهای روغنی

بیوویتا ( سپتیک ) با کاربرد در بهینه سازی سپتیک تانک ها و شبکه های فاضلابرو
بیوویتا ( کمپاک ) با کاربرد در بهینه سازی تولید کمپوست
بیوویتا ( آکوا) با کاربرد در بهینه سازی آب استخرهای پرورش ماهی و میگو
بيوويتا (آگرا) مخصوص حفظ ميكروبهاي مفيد خاك كشاورزي و انتقال مواد معدني از خاك به گياهان
بيوويتا (آنزيپاك) بهبود و ارتقاء كيفيت سيستم‌هاي بي‌هوازي

بيوويتا زيستا:

(با كاربري در افزايش راندمان تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب شهري و بهداشتي و بيمارستاني با قدرت كاهش كليفرم تا 95% و جايگزيني مناسب براي واحدهاي كلرزني در تصفيه‌خانه‌ها)

بیوویتا ( زيستا ) نوعی از میکروآنزیمهای طبیعی حاصله از دانش بیوتکنولوژی است که بر پسابهای متنوعی حاوی ترکيبات سمی و دترجنت ها فاضلابهای شهری و بهداشتی وحتی فاضلابهای آلوده بیمارستانی تاثيرگذارست. این سری میکروآنزیمها با نام تجاری بیوویتا (زيستا) مشکلات تصفيه خانه ها را در ارتباط با شوکهای هيدروليکی و سمی و افزایش راندمان تصفیه پاسخگوست به گونه ای که با استفاده از آن افزايش حجم تصفيه خانه به صورت فيزيکی ضروری نبوده و در واقع در حجم موجود ظرفيت هيدروليکی بيشتری و بالاتری بهره برداری میگردد. هرگرم از بیوویتا ( زيستا ) حاوی 4 ميليون میکروآنزیم موثربا تنوع 76 گونه باكتريائي است که قادر به تجزيه هر نوع ماده آلي مرسوم به مواد بی اثرست .

یکی دیگر از فواید تصفیه فاضلاب شهری به کمک میکروآنزیم های بیوویتا از بین بردن بوی نا مطلوب فاضلاب در تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی، بیمارستانی است . معمولا بوی نا مساعد فاضلاب ناشی از آزاد سازی گازهاي H2S و NH3 و CH4 در طی تجزیه مواد است و گاهی اوقات این بو ناشی از فعالیت های متابولیکی ارگانیسم هائی ( مانند میکرو ارگانیسم های بی هوازی ) است که در سیستم غالب میگردد، مواد بیوویتا تقریباً بر کلیه آلاینده ها با منشا طبیعی و همچنین آلاینده های آلی ساخت بشر تاثیر گذار است ;

میکروآنزیم های بیوویتا (زیستا) تا کنون برای بهبود کیفی پساب تصفیه خانه های فاضلاب واحدهای زیر مورد کاربری قرارگرفته اند :

بیمارستان قدس ، با سیستم تصفیه پکیج لجن فعال متعارفی ( سنندج )

بیمارستان سوم شعبان ( تهران )

مپنا لکوموتیو ( نصفیه خانه فاضلاب بهداشتی برای بارگذاری سیستم)

از مزایای این مواد کاهش حجم لجن در یکدوره و کاهش هزینه های تصفیه و یا انتقال لجن

بيوويتا زيپاك و زیپاک میکس:

(با كاربري در بهينه‌سازي حوضچه‌هاي هوادهي بيولوژيكي تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب صنعتي و افزايش راندمان خروجي تصفيه‌خانه از طریق كاهش در میزان BOD و COD تا 95%)

نوعی از میکروآنزیمهاست که بر پسابهای صنعتی متنوعی حاوی ترکيبات سمی تاثير گذاراست.

این ماده بر خلاف روشهای شیمیائی یک نیاز دائمی سیستم نخواهد بود و با توجه به فعال سازی روند تجزیه بیولوژیکی طبیعی نیاز مصرفی به مرور کم و کمتر میگردد ، در نمونه های کاربردی این ماده قادر گردیده BOD و COD فاضلاب را تا حدود 90 و 95 درصد بهبود بخشد و استفاده مطمئن پساب را برای آبیاری فضای سبز یا شستشو های عمومی ممکن میگرداند.

این ماده همچنین میتواند جهت راه اندازی تصفیه خانه های احداث شده جدید ویا راه اندازی مجدد تصفیه خانه های در حال کار ،جهت تشکیل ایمن و سریع توده بیولوژیکی لجن فعال و موثر در حوض های هوادهی مورد استفاده قرار گیرد .

میکروآنزیم های بیوویتا تا کنون برای بهبود کیفی پساب تصفیه خانه های فاضلاب کارخانه های زیر مورد کاربری قرارگرفته اند :

کارخانه داروسازی اکسیر ، با سیستم تصفیه لجن فعال متعارف ( بروجرد )
کارخانه داروسازی اسوه ، با سیستم تصفیه لجن فعال Fixed Bed ( تهران )
کارخانه آرایشی بهداشتی اکت ، با سیستم تصفیه لجن فعال متعارف (سلفچگان )
کارخانه تولید روغن ا لند شیمی ، با سیستم تصفیه لجن فعال ( ارومیه )
پتروشیمی قائد بصیر ، با سیستم تصفیه لجن فعال ( گلپایگان)
کارخانه قند اصفهان و قند نقش جهان اصفهان
کارخانه قند اقلید فارس
کارخانه فرش زبرجدی و مینیاتور
که در تمامی تصفیه خانه های مذکور ،کاهش مقدارBOD و COD پساب های خروجی تقریبا از همان روزهای اول کاربری به وضوح مشاهده شد .

بيوويتا زيوار:

(با كاربري در تصفيه آبهاي آلوده درياچه‌هاي تفريحي و ارتقاء كيفيت لاگون‌ها و آب در گردش و جلوگيري از رشد گياهان مزاحم در سطح و كف و حذف بوي نامطبوع آبها به ارتقائ این سیستم ها کمک می نماید)

نمونه کار : پاکسازی گیاهان آبزی دریاچه پارک آزادگان تهران

بیو ویتا- زیوار مشکلات دریاچه های طبیعی و مصنوعی را در ارتباط با تجمع آلاینده ها و شرائط نامطلوب آنها پاسخگوست ، بگونه ای که با استفاده از آن وضعیت زیستی دریاچه بهبود یافته و میزان BOD و COD کاهش می یابد و میزان اکسیژن محلول افزایش پیدا میکند و به روند فرآیند خودپالائی در دریاچه های طبیعی و مصنوعی سرعت میبخشد.

با کاربری دانش بیوتکنولوژی و به کار گرفتن ماده بيوويتازيوار با تاثیر جنبی حذف منابع تغذيه اين گیاهان هرز آبزي ( فسفرو نيتروژن مازاد) سیستم دریاچه بعد از کوتاه مدتی به شرائط عادی باز میگردد . بوی درياچه به دليل متصاعد شدن گازهاي آمونياك و سولفيد هيدروژن مي باشد كه بيوويتا زيوار آنها را به مواد بی اثر و بی بو تجزيه و از سيستم خارج مي كند. ماده بيوويتا زيوار هم امكان حذف لجن تجمع يافته در كف ناشي از فعاليت و زائدات آبزيان ، ماهيان و گياهان مرده و ديگر مواد آلي را دارد و هم با حذف منابع غذائی این گیاهان زمینه حذف آنها را از ریشه فراهم مینماید. منطق حاکم برتجزیه مواد توسط میکرو آنزیم بیوویتا ، تجزیه ترکیبات پیچیده و مواد آلاینده به مواد بی اثر همچون آب و دی اکسید کربن است، مادامی که غذائی در محیط باشد ، فعالیت میکروآنزیم ( بیوویتا، زیوار) ادامه دارد و چنانچه مواد آلاینده کاهش یابند فعالیت میکروآنزیمها نیز متوقف می گردد وآنها به صورت نهفته در محیط باقی می مانند.

وضعیت اکولوژیکی آب دریاچه ها توسط دو پارامتر فسفر و کلروفیل کنترل میگردد.فسفر پارامتر موثر در رشد جلبکهاست در صورت بالا بودن فسفر رشد جلبکها تسریع میگردد که نتیجتا مقدار کلروفیل آب را نیز بالا میبرد.

استفاده از ماده کمکی بیوویتا(زیوار) شرائط طبیعی آب را حفظ مینماید و از سبزرنگ شدن ناشی از رشد جلبکهاست جلوگیری به عمل می آورد .

تصفیه شیمیائی که به منظور حفاظت دریاچه ها از رشد جلبکها به کار گرفته میشود اغلب منجر به تولید بیشتر فسفر و لجن آب و ایجاد شرائط بیهوازی در کف میانجامد .

به عبارتی مقدار فسفر در رسوبات ته نشینی آب زیاد میگردد و میزان جلبکهای مرده به طور موقت بالا میرود لذا با روش شیمیائی عملا نمیتوان لجن آب تجمع يافته در کف آب را حذف نمودو به علاوه همواره با کاهش حجم هیدرولیکی دریاچه ها مواجه ایم.اما کاربري ماده کمکي بیوویتا(زیوار (مخصوص درياچه ها ميتواند به حذف تدریجی لجن آب کف ( ناشی از زائدات ماهیان – گیاهان مرده – و سایر مواد آلی ) بیانجامد .

بیوویتا(زیوار) با تسریع فرآیند تجزیه زیستی آلاینده ها مواد زائد آلی دریاچه ها و استخرها را هضم و به مواد بی اثر تبدیل میکند.

مراحل فرآيند با کمک این ماده عبارتست ازتجزیه :

موادآلی ← آب + گار کربنیک

مواد آلی فسفردار ← آب + گاز کربنیک + PO4

فسفات محلول ← فسفات نامحلول

آمونیاک ← نیتریت ← نیترات ← توده سلولی (دنیتریفیکاسیون)

پاره ای از مزایای کاربرد بیوویتا ( زیوار ) :

امکان مقابله باشوکهای هيدروليکی – کيفيتی
قدرت بالای تجزیه ترکیبات سمی
قدرت شکست و تجزيه مواد پيچيده ( همچون چربيها – روغن ..)
فعالیت زیستی در شرائط فقدان اکسيژن
عدم استشمام بو در محيط به دليل تجزيه کامل مواد بيولوژيکی به مواد بی اثر
حجم کم لجن توليدی به دليل تجزيه کامل مواد بيولوژيکی به مواد بی اثر

بيوويتا GRS:

(با قدرت تجزيه چربي‌هاي نفتي و غيرنفتي با غلظت‌هاي متفاوت و حذف روغن از انواع فاضلاب‌هاي روغني صنايع تا ميزان 90%)

بيوويتا سپتيك:

(با امكان ارتقاء پساب خروجي سپتيك‌هاي بيمارستاني و مسكوني و داراي قابليت جرم‌زدايي و رفع گرفتگي سطوح داخلي سپتيك و لوله‌هاي انتقال فاضلاب بهمراه كنترل بوهاي ناشي از CH4, H2S در سيستم‌هاي مذكور)

بيوويتا كمپاك:

(تسريع چرخه متابوليكي تجزيه زيستي در توليد كمپوست غني‌شده آلي ٬ سالم و مطمئن بدون بو و عوامل بيماريزا)

بيوويتا آكوا:

(مخصوص تصفيه آب استخرهاي پروش ماهي و تبديل روش پرورش به مدار بسته با حداقل تغييرات در استخر، حذف هزينه‌هاي سنگين تأمين و تصفيه آب و همچنين بهبود كيفي آب استخرهاي پرورش ميگو و با قابليت حذف خاك سياه، لجن كف و جلبك و NH3 از سيستم)

بيوويتا آگرا :

مخصوص حفظ ميكروبهاي مفيد خاك كشاورزي و انتقال مواد معدني از خاك به گياهان (مخصوص حفظ ميكروبهاي مفيد خاك كشاورزي و انتقال مواد معدني از خاك به گياهان و رساندن مواد مورد نياز اعم از ويتامين‌ها، اسيدهاي آمينه، هورمون‌هاي رشد گياه به آنها مي‌باشد)

بيوويتا آنزيپاك :

بهبود و ارتقاء كيفيت سيستم‌هاي بي‌هوازي (بهبود و ارتقاء كيفيت سيستم‌هاي بي‌هوازي با قابليت افزايش توان سيستم در مقابل شرايط محيطي نامناسب، شوكهاي هيدروليكي و سمي و راه‌اندازي سريعتر اين سيستم‌ها)